تهران، جردن، بلوار مینا، پلاک 9، واحد 27 | 26 29 504 0936

کدام مک بوک را بخریم؟

کدام مک بوک را بخریم؟

هنگامی قصد خرید مک بوک اپل یا به طور کلی هر نوع رایانه ی برد اپل یا سایر برندها را دارید با انواع و اقسام دستگاه های گوناگون مواجه می شوید. برای بسیاری از کاربران اصلاً کار ساده ای نیست که بخواهند از میان تمام گزینه ها، رایانه ای را انتخاب کنند که نه تنها متناسب با بودجه شان باشد، بلکه امکاناتی را متناسب با نیاز های شان ارائه دهد. در عین هیچ کاربری هم نمی خواهد که بیش از بودجه مورد نظر خود برای خرید دستگاهی هزینه کند که کارایی و قدرت بسیار زیادی دارد اما این امکانات اضافه مورد استفاده ی کاربر نیست. پس باید از خود بپرسیم که کدام مک بوک را بخریم؟

انتخاب مک بوک مناسب برای هر کاربر (از میان تمامی گزینه های موجود که کم هم نیستند) می توانند بر اساس معیارهای متفاوتی صورت بگیرد. ما در این مطلب یک معیار مهم را مورد بررسی قرار می دهیم: صرف نظر از بودجه، کدام مک بوک بهتر می تواند نیازهای او را بر طرف سازد؟

دسته بندی ها

برای این موضوع ما بخش اصلی نیازهایی را که کاربران دارند و برای بر طرف کردن این نیازها اقدام به خرید مک بوک می نمایند، در موارد زیر دسته بندی کرده ایم. این دسته بندی به ترتیب قدرت رایانه مک بوک مورد نیاز مرتب شده است. از ضعیف ترین تا قوی ترین:

 1. مولتی مدیا (وب گردی، تماشای فیلم، انتقال فایل)
 2. امور دانشجویی – اداری
 3. ترید (معاملات ارز دیجیتال، فارکس و…)
 4. برنامه نویسی
 5. طراحی سایت
 6. ویرایش و ساخت صدا
 7. ویرایش عکس
 8. ویرایش ویدئو
 9. طراحی مهندسی
 1. مولتی مدیا (وب گردی، تماشای فیلم، انتقال فایل)

کدام مک بوک را بخریم؟برای انجام امور مرتبط با مولتی مدیا مانند نمایش فیلم یا پخش موسیقی، وب گردی، انتقال فیلم و… کدام مک بوک را بخریم؟

به طور کلی برای این موارد نیاز به سخت افزار قوی نیست. برای این منظور پردازنده های Core 2Due، Core i3 و Core i5 نسل های قدیمی تر از نسل ۴ با رم ۲ گیگابایت نیز کفایت می کند. حافظه مورد نیاز برای امور مولتی مدیا از ۶۴ گیگابایت به بالا است. البته باید در نظر داشته باشید که منظور از پخش فیلم، در واقع فیلم های مرسوم و رایج فعلی با کیفیت HD است. در صورتی که کاربری بخواهد اقدام به پخش فیلم هایی با کیفیت Full HD و ۴k نماید، طبیعتاً به مک بوک با مشخصات قوی تر (i5 نسل جدیدتر و رم ۴ یا ۸ گیگابایت) احتیاج خواهد داشت.

حاظفه ۶۴ گیگابایت هم بر اساس نیاز اولیه سیستم به فضایی برای نصب سیستم عامل بیان شده است. در صورتی که کاربر بخواهد اقدام به جمع آوری آرشیو نماید، برای این مورد نیز طبیعتاً به حافظه بیش تری (متناسب با حجم آرشیو) نیاز است.

با توجه به موارد گفته شده بهتر است که برای انجام امور مولتی مدیا از مک بوک ایر اپل استفاده نمایید.

 

 1. امور دانشجویی – اداری

کدام مک بوک را بخریم؟برای انجام امور مرتبط با امور دانشجویی یا اداری کدام مک بوک را بخریم؟

به طور کلی برای این موارد نیاز به سخت افزار قوی نیست. برای این منظور پردازنده های Core 2Due، Core i3 و Core i5 نسل های قدیمی تر از نسل ۴ با رم ۲ گیگابایت نیز کفایت می کند. حافظه مورد نیاز برای امور مولتی مدیا از ۶۴ گیگابایت به بالا است. البته در صورتی که کاربر نیاز به باز کردن همزمان صفحات زیادی داشته باشد (صفحات وب یا آفیس)، ترجیحاً باید اقدام به تهیه مک بوک با مشخصات قوی تر (i5 نسل جدیدتر و رم ۴ یا ۸ گیگابایت) نماید.

حافظه ۶۴ گیگابایت هم بر اساس نیاز اولیه رایانه به فضایی برای نصب سیستم عامل و برنامه های مورد نیاز مانند آفیس بیان شده است.

با توجه به موارد گفته شده بهتر است که برای انجام امور دانشجویی از مک بوک ایر اپل استفاده نمایید.

 

 

 

 

 1. ترید (معاملات ارز دیجیتال، فارکس و…)

کدام مک بوک را بخریم؟برای انجام امور مرتبط با ترید و معاملات ارز دیجیتال، فارکس و… کدام مک بوک را بخریم؟

به طور کلی برای این موارد نیاز به سخت افزار بسیار قوی نیست. برای این منظور پردازنده های Core i3 و Core i5 نسل های قدیمی تر از نسل ۴ با رم ۸ گیگابایت نیز کفایت می کند. حافظه مورد نیاز برای امور ترید نیز از ۶۴ گیگابایت به بالا است. حافظه ۶۴ گیگابایت بر اساس نیاز اولیه رایانه به فضایی برای نصب سیستم عامل و برنامه های مورد نیاز بیان شده است. نکته مهم برای مک بوک مناسب ترید، صفحه نمایش است که ترجیحاً باید از صفحه نمایش ۱۵.۴ اینچ به بالا استفاده شود.

با توجه به موارد گفته شده برای انجام امور ترید استفاده از مک بوک ایر و پرو اپل تفاوت چندانی ندارد به شرط اینکه حداقل سیستم مورد نیاز رعایت شود.

 

 

 

 1. برنامه نویسی

کدام مک بوک را بخریم؟برای انجام امور مرتبط با برنامه نویسی کدام مک بوک را بخریم؟

نیازهای یک برنامه نویس را می توان به سه سطح گوناگون تقسیم نمود: ۱. برنامه نویسی مبتدی ۲. برنامه نویسی متوسط ۳. برنامه نویسی حرفه ای.

نکته ی مهم برای برنامه نویسی این است که سیستم عامل دستگاه نباید قدیمی باشد. برای انجام امور برنامه نویسی به مک بوک با حداقل سیستم عامل مانتری نیاز است. اما نیازی به گرافیک قدرتمند نیست.

برای انجام امور برنامه نویسی مبتدی مک بوک با پردازنده Core i3 و Core i5 نسل های قدیمی تر از نسل ۴ با رم ۴ گیگابایت کفایت می کند.

برای انجام امور برنامه نویسی متوسط مک بوک با پردازنده Core i5 نسل ۴ به بعد با رم ۴ تا ۸ گیگابایت کفایت می کند.

برای انجام امور برنامه نویسی حرفه ای مک بوک با پردازنده Core i7 و Core i9 و یا پردازنده های سری M1 به بعد با رم ۸ تا ۱۶ گیگابایت مورد نیاز است.

با توجه به موارد گفته شده برای انجام امور برنامه نویسی استفاده از مک بوک ایر و پرو اپل تفاوت چندانی ندارد به شرط اینکه حداقل سیستم مورد نیاز رعایت شود.

 

 1. طراحی سایت

کدام مک بوک را بخریم؟برای انجام امور مرتبط با طراحی سایت کدام مک بوک را بخریم؟

نیازهای یک کاربر طراحی سایت را می توان به سه سطح گوناگون تقسیم نمود: ۱. طراحی سایت مقدماتی ۲. طراحی سایت متوسط ۳. طراحی سایت حرفه ای.

برای انجام امور طراحی سایت مقدماتی، پردازنده های Core i3 و Core i5 نسل های قدیمی تر از ۴ با رم ۴ گیگابایت به بالا کفایت می کند. این سطح نیازی به گرافیک ندارد و هر نوع گرافیک آنبرد (OnBoard) کفایت می کند.

برای انجام امور طراحی سایت متوسط، پردازنده های Core i5 نسل های ۴ به بعد با رم ۸ گیگابایت به بالا مورد نیاز است. این سطح نیز نیازی به گرافیک ندارد و هر نوع گرافیک آنبرد (OnBoard) کفایت می کند.

برای انجام امور طراحی سایت حرفه ای، پردازنده های Core i5 و Core i7 نسل های ۷ به بعد با رم ۱۶ گیگابایت به بالا مورد نیاز است. همچنین برای این منظور می توان از مک بوک های اپل سری M1 با حداقل رم ۸ گیگابایت استفاده نمود. این سطح نیازی به گرافیک ندارد و هر نوع گرافیک آنبرد (OnBoard) کفایت می کند.

با توجه به موارد گفته شده برای انجام امور طراحی سایت استفاده از مک بوک ایر و پرو اپل تفاوت چندانی ندارد به شرط اینکه حداقل سیستم مورد نیاز رعایت شود.

 

 1. ویرایش و ساخت صدا

کدام مک بوک را بخریم؟برای انجام امور مرتبط با ویرایش و ساخت صدا کدام مک بوک را بخریم؟

نیازهای یک کاربر ویرایش و ساخت صدا را می توان به سه سطح گوناگون تقسیم نمود: ۱. ویرایش و ساخت صدا مقدماتی ۲. ویرایش و ساخت صدا متوسط ۳. ویرایش و ساخت صدا حرفه ای.

برای انجام امور ویرایش و ساخت صدا مقدماتی، پردازنده های Core i3 و Core i5 نسل های قدیمی تر از ۴ با رم ۴ گیگابایت به بالا کفایت می کند. این سطح نیازی به گرافیک ندارد و هر نوع گرافیک آنبرد (OnBoard) کفایت می کند.

برای انجام امور ویرایش و ساخت صدا متوسط، پردازنده های Core i5 نسل های ۴ به بعد با رم ۸ گیگابایت به بالا مورد نیاز است. این سطح نیز نیازی به گرافیک ندارد و هر نوع گرافیک آنبرد (OnBoard) کفایت می کند.

برای انجام امور ویرایش و ساخت صدا حرفه ای، پردازنده های Core i5 و Core i7 نسل های ۷ به بعد با رم ۱۶ گیگابایت به بالا مورد نیاز است. همچنین برای این منظور می توان از مک بوک های اپل سری M1 با حداقل رم ۸ گیگابایت استفاده نمود. این سطح نیازی به گرافیک ندارد و هر نوع گرافیک آنبرد (OnBoard) کفایت می کند.

با توجه به موارد گفته شده بهتر است که برای انجام امور ویرایش و ساخت صدا از مک بوک پرو اپل استفاده نمایید.

 

 1. ویرایش عکس

کدام مک بوک را بخریم؟برای انجام امور مرتبط با ویرایش عکس کدام مک بوک را بخریم؟

نیازهای یک کاربر ویرایش عکس را می توان به سه سطح گوناگون تقسیم نمود: ۱. ویرایش عکس مقدماتی ۲. ویرایش عکس متوسط ۳. ویرایش عکس حرفه ای.

برای انجام امور ویرایش عکس مقدماتی، پردازنده های Core i3 و Core i5 نسل های قدیمی تر از ۴ با رم ۴ گیگابایت به بالا کفایت می کند. گرافیک آنبرد (OnBoard) 1 یا ۱.۵ گیگابایت و حتی گرافیک مجزا ۲۵۶ مگابایتی نیز کافی است.

برای انجام امور ویرایش عکس متوسط، پردازنده های Core i5 نسل های ۴ به بعد با رم ۸ گیگابایت به بالا؛ به علاوه ی گرافیک مجزا ۱ گیگابایت به بالا مورد نیاز است.

برای انجام امور ویرایش عکس حرفه ای، پردازنده های Core i5 و Core i7 نسل های ۷ به بعد با رم ۱۶ گیگابایت به بالا؛ به علاوه ی گرافیک مجزا ۲ گیگابایت به بالا مورد نیاز است. همچنین برای این منظور می توان از مک بوک های اپل سری M1 با حداقل رم ۸ گیگابایت استفاده نمود. گرافیک رایانه های M1 همگی برای ویرایش حرفه ای عکس پاسخگو هستند.

با توجه به موارد گفته شده بهتر است که برای انجام امور ویرایش عکس از مک بوک پرو اپل استفاده نمایید.

 

 1. ویرایش ویدئو

کدام مک بوک را بخریم؟برای انجام امور مرتبط با ویرایش ویدئو کدام مک بوک را بخریم؟

نیازهای یک کاربر ویرایش ویدئو را نیز می توان به سه سطح گوناگون تقسیم نمود: ۱. ویرایش ویدئو مقدماتی ۲. ویرایش ویدئو متوسط ۳. ویرایش ویدئو حرفه ای. مک بوک مورد نیاز برای ویرایش های ویدئویی باید کمی قدرتمندتر از رایانه های دسته قبلی (ویرایش عکس) باشد.

برای انجام امور ویرایش ویدئو مقدماتی، پردازنده Core i5 نسل های قدیمی تر از ۴ با رم ۴ تا ۸ گیگابایت کفایت می کند. گرافیک مجزا ۱ گیگابایتی نیز کافی است.

برای انجام امور ویرایش ویدئو متوسط، پردازنده Core i7 نسل های ۴ به بعد با رم ۸ تا ۱۶ گیگابایت؛ به علاوه ی گرافیک مجزا ۲ گیگابایت به بالا مورد نیاز است.

برای انجام امور ویرایش ویدئو حرفه ای، پردازنده های Core i9 یا سری اپل سیلیکون با رم ۱۶ گیگابایت به بالا؛ به علاوه ی گرافیک مجزا ۴ گیگابایت به بالا مورد نیاز است.

با توجه به موارد گفته شده برای انجام امور ویرایش ویدئو حتماً باید از مک بوک پرو اپل استفاده نمایید.

 

 1. طراحی مهندسی

کدام مک بوک را بخریم؟برای انجام امور مرتبط با طراحی مهندسی کدام مک بوک را بخریم؟

نیازهای یک کاربر طراحی مهندسی را نیز می توان به سه سطح گوناگون تقسیم نمود: ۱. طراحی مهندسی مقدماتی ۲. طراحی مهندسی متوسط ۳. طراحی مهندسی حرفه ای.

برای انجام امور طراحی مهندسی مقدماتی، پردازنده Core i5 نسل های قدیمی تر از ۴ با رم ۴ تا ۸ گیگابایت کفایت می کند. گرافیک مجزا حداقل ۱.۵ گیگابایتی اینتل نیز مورد نیاز است.

برای انجام امور طراحی مهندسی متوسط، پردازنده Core i5 و Core i7 نسل های ۴ به بعد با رم ۱۶ گیگابایت؛ به علاوه ی گرافیک مجزا ۲ گیگابایت به بالا مورد نیاز است.

برای انجام امور طراحی مهندسی حرفه ای، پردازنده های Core i7 و Core i9 یا سری اپل سیلیکون با رم ۱۶ گیگابایت به بالا؛ به علاوه ی گرافیک مجزا ۴ گیگابایت به بالا مورد نیاز است.

با توجه به موارد گفته شده برای انجام امور طراحی مهندسی مقدماتی و متوسط می توان از مک بوک ایر (M1) نیز استفاده نمود؛ اما برای امور طراحی مهندسی حرفه ای حتماً باید از مک بوک پرو اپل استفاده نمایید.

0 0 رأی ها
رأی دهی به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها
error: هشدار: محتوای محافظت شده