تهران، جردن، بلوار مینا، پلاک 9، واحد 27 | 26 29 504 0936

NVRAM چیست | SMC چیست | روش ریست تنظیمات NVRAM و SMC

ریست تنظیمات NVRAM و SMC

سلام و عرض ادب خدمت شما همراهان گرامی مک بوک لند. همیشه این امکان وجود دارد که کامپیوتر به مرور زمان دچار مشکل شده. و باعث به وجود آمدن دردسرهایی برای کاربران بشود. در صورتی که دستگاه مک شما با مشکلات متعددی مواجه شده، می‌توانید تنظیمات. NVRAM و SMC را ریست نموده و نسبت به رفع مشکلات آن اقدام کنید. برخی از این ایرادها مانند کرش کردن مداوم مک، عملکرد نادرست نشان‌گرها و چراغ‌های مک، شارژ نشدن. دستگاه حتی با وجود تعویض این قطعات، برخی از ایرادهایی‌اند که مشکلات مربوط به PRAM و SMC هستند. بخش‌های PRAM و SMC، قسمت‌هایی از دستگاه‌های مک هستند که به طور معمول. در پس‌زمینه‌ی سیستم، وظیفه‌ی مراقبت از دستگاه را بر عهده داشته و وظیفه دارند. که از درستی تمامی تنظیمات، به ویژه تنظیمات مربوط به سخت افزار مطمئن شوند. nvram چیست. Smc چیست.

ریست تنظیمات NVRAM. ریست تنظیمات SMC.

با وجود این، بعضی اوقات این تنظیمات می‌توانند دچار ایراد شده. و با ایجاد مشکلات. گوناگون، سلسله‌ای از گره‌های کور را برای نرم افزار یا حتی. سخت افزار ایجاد کنند. در هنگام بروز چنین مشکلاتی، می‌توانید با ریست کردن. تنظیمات این. بخش‌ها در مک او اس، مشکلات ایجاد شده را بر طرف نمایید. پس برای آموزش. ریست تنظیمات PRAM و SMC با ما همراه باشید.

nvram چیست. Smc چیست.

پیش از شروع آموزش باید به یک نکنته‌ی بسیار مهم توجه فرمایید. به طور معمول، ریست و بازنشانی تنظیمات بخش PRAM و SMC در. سیستم عامل مک، کاملاً ایمن است و جای نگرانی وجود ندارد. اما در هر صورت نمی‌توان تضمینی برای به‌ وجود نیامدن مشکل قائل بود. به همین دلیل بهتر است که قبل از انجام این کار، در ابتدا راهکارهای. ابتدایی مانند ری‌استارت یا راه‌اندازی مجدد و یا موارد دیگر را امتحان کنید. در ضمن باید از سیستم خود نسخه‌ی بکاپ یا پشتیبان تهیه کنید. تا از خطرات احتمالی مانند از دست رفتن اطلاعات، پیش‌گیری کرده باشید. در صورت داشتن فایل بکاپ، تمامی تنظیمات سفارشی‌سازی شده به حالت اولیه‌ برمی‌گردند. جهت تهیه‌ی فایل پشتیبان از اطلاعات خود می‌توانید از این آموزش استفاده نمایید.

nvram چیست. Smc چیست.

ریست تنظیمات NVRAM یا PRAM

بخش PRAM یا NVRAM وظیفه دارد که تنظیمات اولیه‌ را کنترل کند. این تنظیمات اجازه می‌دهد مک او اس در وضعیت مناسبی باشد. این تنظیمات فونت‌های شروع سیستم، حجم صوتی اسپیکر، سرعت موس،. پیکربندی پورت، مدت زمان کلیک کردن و دیگر موارد جزئی را شامل می‌شود. این موارد اغلب از منوی تنظیمات یا دیگر منوهای سیستم عامل قابل تنظیم‌اند ولی این امکان هم وجود دارد. که بتوانید با بازنشانی یا ریست PRAM تمام آن‌ها را به طور کامل به حالت اولیه و کارخانه‌ای برگردانید.

nvram چیست. Smc چیست.

این حافظه پیش از این با نام حافظه‌ی رم با دستیابى پارامترى (Parameter RAM) شناخته. می‌شد، اما هم اکنون به لحاظ فنی، با نام حافظه‌ی رم غیر فرار (NVRAM) شناخته می‌شود.

ریست تنظیمات NVRAM. ریست تنظیمات SMC.

مراحل بازنشانی یا ریست حافظه‌ی NVRAM

nvram چیست. Smc چیست.

مرحله اول: مک خود را به شکل معمول خاموش کنید.

nvram چیست. Smc چیست.

مرحله دوم: دوباره آن را روشن کنید ولی دقت کنید که باید در هنگام شنیدن صدای مربوط به راه‌اندازی اولیه‌ی. دستگاه، این چهار کلید را به‌طورهم‌زمان بفشارید و پایین نگه دارید: Command، Option ، P و R.

Smc nvram چیست ریست تنظیماتریست تنظیمات NVRAM. ریست تنظیمات SMC.

مرحله سوم: این چهار کلید را تا هنگام شنیدن دومین صدا نگه دارید تا مک شما دوباره راه‌اندازی شود. این کار نشان‌دهنده‌ی عمل ری‌بوت حافظه‌ی NVRAM است. حالا هر چهار کلید را رها کنید.

nvram چیست. Smc چیست.

مرحله چهارم: وارد سیستم عامل شده و بررسی کنید که آیا مشکلاتِ سابق کماکان پابرجا هستند یا خیر. اگر دیگر از آن مشکلات خبری نبود، باید گفت که ری‌بوت. حافظه‌ی PRAM یا NVRAM موفقیت‌آمیز بوده و سیستم عامل به درستی کار می‌کند. اما این روش گاهی اوقات جواب نمی‌دهد. در این صورت امکان داردکه به جای تغییرات گفته شده، یک صفحه‌ی خاکستری. ماندگار را ببینید که با فشردن دکمه‌های کیبورد هیچ عکس‌العملی از خود نشان نمی‌دهد. این ایراد می‌تواند به دلیل وجود مشکلاتی در کیبورد و سایر دستگاه‌های متصل به دستگاه رخ داده باشد. بنابراین یک‌بار لوازم جانبی غیر ضروری را جدا کرده و. مطمئن شوید که کیبورد بی‌سیم بی‌نیاز از یک باتری جدید بشد. سپس مراحل گفته شده را دوباره تکرار کنید.

nvram چیست. Smc چیست.

نحوه‌ی بازنشانی تنظیمات بخش SMC

ریست تنظیمات NVRAM. ریست تنظیمات SMC.

کلمه‌ی SMC مخفف عبارت «System Management Controller» بوده و به معنای کنترل‌کننده‌ی مدیریت سیستم است. این قسمت، یک قطعه سخت‌افزاری است که جنبه‌های فیزیکی مهمی را در مک مدیریت می‌کند. از میان این جنبه‌های فیزیکی می‌توان به حسگرهای دمایی، تنظیمات برق و نیز شاخص‌های LED اشاره کرد. اگر در این تنظیمات مشکلاتی وجود داشته باشد و یا با خطاهای سخت‌افزاری دیگری روبه‌رو هستید،. احتمال بسیار زیادی وجود دارد که این مشکلات به بخش کنترل‌کننده‌ی مدیریت سیستم مربوط باشند. خصوصاً اگر پیش از این اقدام به تنظیم و بهبود کارایی بعضی از سخت‌افزارهای. مک خود کرده باشید، احتمال بروز چنین مشکلاتی بیش‌تر می‌شوند.

nvram چیست. Smc چیست.

مشکلات مربوط به این قسمت بسیار مهم و خطرناک هستند به این دلیل که اختلال الکتریکی. کوچکی در بخش SMC و تغییر ولتاژ جزئی در آن، می‌تواند باعث شود که حرارت به. شکلی صعودی افزایش یافته و مشکلات عدیده‌ای را برای قسمت برق دستگاه به وجود بیاورد. خوشبختانه این امکان وجود دارد که بتوانید به راحتی تنظیمات بخش SMC را به حالت اولیه و کارخانه‌ای بازگردانید. با انجام این کار می‌توانید مشکلات یادشده را بر طرف نمایید. البته مراحل بازنشانی تنظیمات بخش SMC در مک‌بوک و آی‌مک اپل متفاوت است. در ادامه روش ریست تنظیمات SMC را برای هر دو نوع توضیح خواهیم داد.

nvram چیست. Smc چیست.

ریست تنظیمات SMC مک بوک

ریست تنظیمات NVRAM. ریست تنظیمات SMC.

مرحله اول: قابلیت جداسازی باتری مک بوک خود را بررسی کنید.. باتری مک بوک های جدید قابل جدا شدن نبوده و مراحل بازنشانی. تنظیمات بخش SMC در. این دستگاه‌ها متفاوت است. به همین علت مرحله‌ی دوم را به دو بخش جداگانه. برای مک‌بوک دارای. باتری جداشدنی و بدون باتری جداشدنی تقسیم کرده‌ایم.

nvram چیست. Smc چیست. apple.

مرحله دوم برای مک بوک هایی با باتری جداشدنی: باتری و کابل شارژر مک بوک را جدا نمایید. اکنون باید دکمه‌ی پاور مک بوک را به مدت ۵ ثانیه فشار داده و پایین نگه دارید. این کار، باعث بازنشانی تنظیمات SMC خواهد شد. حالا می‌توانید باتری مک بوک را سر جای خود. برگردانده و مک بوک خود را به شکل عادی روشن نمایید.

nvram چیست. Smc چیست.

مرحله دوم برای مک بوک هایی بدون باتری جداشدنی: مک بوک خود را به برق وصل کرده و آن را به شکل عادی خاموش کنید.. پس از خاموشی دستگاه، باید به طور هم‌زمان کلید‌های Shift، Option، Control و. Power را فشار. داده و کمتر از ۲ ثانیه نگه دارید. حالا کلیدها را رها نموده و چند ثانیه منتظر بمانید.. سپس کلید پاور مک بوک خود را برای راه‌اندازی مجدد دستگاه فشار دهید.

ریست تنظیمات NVRAM. ریست تنظیمات SMC.

ریست تنظیمات SMC برای آی مک

nvram چیست. Smc چیست.

مرحله اول: آی مک خود را به شکل عادی خاموش کنید. بعد کابل برق را از پریز جدا کنید.

nvram چیست. Smc چیست.

مرحله دوم: حداقل ۱۵ ثانیه منتظر بمانید.

ریست تنظیمات NVRAM. ریست تنظیمات SMC.

مرحله سوم: کابل برق را مجدداً وصل کنید و بعد از گذشت چند ثانیه،. آی مک خود را به شکل معمول روشن نمایید.

nvram چیست. Smc چیست.

با انجام مراحل فوق، SMC ریست شده و مشکلات موجود بر طرف خواهند شد.

ریست تنظیمات NVRAM. ریست تنظیمات SMC.

0 0 رأی ها
رأی دهی به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها
error: هشدار: محتوای محافظت شده