تهران، جردن، بلوار مینا، پلاک 9، واحد 27 | 40 26 835 0935

قیمت مک بوک پرو و ایر

قیمت مک بوک پرو ایر

قیمت مک بوک وابسته به ویژگی های گوناگونی است. همان طور که پیش از این و در مقاله ی چه مک بوکی بخرم نوشته ایم، مک بوک ها به طور کلی به سه دسته ی پرو، ایر و ۱۲ اینچی تقسیم می شوند. هر کدام از این سه نوع، دارای ویژگی های خاص خود بوده که تأثیر مستقیمی بر روی تعیین قیمت مک بوک پرو و ایر و ۱۲ اینچی دارند.

تأثیر گرافیک بر تعیین قیمت مک بوک پرو و ایر

مک بوک های پرو که خود دارای دو دسته ی گرافیک دار و بدون گرافیک هستند، به دلیل توانایی و قدرت بیش تر، به طور معمول جزو گران ترین مک بوک ها محسوب می شوند. حتی در بین مک بوک های پرو هم، داشتن یا نداشتن کارت گرافیک مجزا، سبب تغییر قیمت شده و به طور معمول، مک بوک های پرو بدون گرافیک، ارزان تر از مک بوک های پرو گرافیک دار هستند.

حافظه‌ی رم

از ویژگی های دیگری که به طور مستقیم بر روی قیمت مک بوک تأثیر گذار است، میزان حافظه ی رم دستگاه است. دستگاه های گوناگون مک بوک، دارای حافظه های رم گوناگونی از ۴ گیگا بایت تا ۱۶ گیگا بایت هستند. طبیعتاً رم ۱۶ گیگا بایتی باعث می شود که قیمت مک بوک پرو و ایر بسیار بالاتر از دستگاهی باشد که دارای رم ۴ گیگا بایتی است.

هارد

هارد هم از دیگر ویژگی هایی است که باعث این افزایش یا کاهش قیمت مک پرو و ایر می شود. هارد ها به طور کلی دارای دو نوع HDD و SSD هستند. هاردهای SSD دارای سرعت بسیار بالاتری نسبت به هاردهای HDD بوده و مسلماً قیمت بالاتری هم دارند. بنابراین می توانید ببینید که در دو دستگاهی که از تمام جهات و ویژگی ها کاملاً مشابه یک دیگر هستند و حتی مقدار حافظه ی جانبی شان هم با یکدیگر برابر است و تنها در نوع هارد با یک دیگر تفاوت دارند، قطعاً دستگاهی که دارای حافظه ی SSD است، دارای قیمت بالاتری نسبت به دستگاهی است که دارای حافظه ی HDD است.

کیفیت صفحه نمایش

از دیگر ویژگی هایی که در محاسبه ی قیمت مک بسیار تعیین کننده است، کیفیت تصویر یا صفحه نمایش است. همان طور که می دانید دستگاه های مک بوک دارای چند نوع کیفیت صفحه نمایش هستند و برخی از دستگاه ها هم دارای صفحه نمایش اختصاصی اپل به نام رتینا (Retina) هستند. صفحه نمایش هایی با کیفیت رتینا، تصویری خارق العاده با تجربه ی کاربری بی نظیری ارائه می دهند و البته، نکته این جاست که قیمت بسیار بالایی هم دارند. بنابراین در مقایسه ی مک بوک های گوناگون، خواهید دید دستگاه هایی دارای صفحه نمایش رتینا، قیمت بالاتری دارند نسبت به دستگاه هایی با ویژگی های یکسان اما بدون صفحه نمایش رتینا.

البته ویژگی های تأثیر گذار در تعیین قیمت مک بوک پرو و ایر، به همین موارد محدود نمی شوند. هر چند که موارد یاد شده در بالا، اصلی ترین و عمده ترین مواردی هستند که در این تعیین قیمت مؤثر هستند. برای تکمیل کردن این توضیحات، بهتر است که نگاهی هم به سایر موارد داشته باشیم.

تاچ بار

برخی از دستگاه‌های مک بوک جدید تر، دارای ویژگی‌ای به نام تاچ بار هستند. تاچ بار ابزاری است که کمپانی اپل برای جایگزینی نوار بالای کیبورد طراحی کرده است. تاچ بار ها نه تنها باعث راحتی استفاده از مک بوک شده، بلکه زیبایی خاصی هم به دستگاه می‌بخشند. و در راستای توضیحات اخیر باید این نکته را خاطر نشان کنیم که وجود یا عدم وجود تاچ بار هم، یک ویژگی تعیین کننده در قیمت مک خواهد بود.

باتری

از دیگر موارد مهم می‌توان به میزان ظرفیت باتری استفاده شده در دستگاه های مک بوک اشاره کرد. که کم یا زیاد شدن آن، تأثیر مستقیمی بر روی تعیین قیمت مک بوک پرو و ایر دارند.. البته که تمام موارد یاد شده در بالا و هم چنین مواردی که پایین تر ذکر خواهد شد، نکاتی هستند. که امکانات متفاوتی ارائه می دهند و بر اساس همین تفاوت امکانات باعث. تغییر قیمت می شوند. اما در این قسمت به نکته‌ای بسیار مهم و تعیین کننده اشاره خواهیم کرد.

البته این نکته بیش تر جهت خرید مک بوک های کار کرده و اصطلاحاً دست دوم تعیین کننده بوده. و باید در نظر گرفته شوند. و این نکته، پارامتر سال ساخت دستگاه است.

نحوه‌ی تأثیر سال ساخت بر قیمت مک بوک پرو و ایر

هر دستگاه الکترونیکی هوشمند از قبیل موبایل و لپ تاپ، صرفاً تا چند سال. از سوی کمپانی سازنده پشتیبانی نرم افزاری می شود. مثلاً در دستگاه‌های موبایل هوشمند. هم می بینید که دستگاهی دارای امکانات بسیار پایین اما جدید، ارتقا به اندروید ۱۰ را. دریافت می کند اما یک دستگاه بسیار قدرت مند و حتی دستگاهی جزو پرچم داران. محسوب می شده است، به دلیل سال ساخت پایین تر، مثلاً بیش از اندروید ۸ به روز رسانی. نمی شود و در واقع از سوی کمپانی سازنده، دیگر پشتیبانی نرم افزاری نمی شود.

این موضوع در لپ تاپ ها هم درست مانند تمام دستگاه های الکترونیکی هوشمند وجود داشته. و بنابراین در تعیین قیمت مک پرو و ایر مؤثر است. هر چند که دستگاهی با سال ساخت قدیمی تر،. الزاماً ضعیف تر از دستگاه با سال ساخت جدید تر نیست.. اما این عامل، یک ویژگی تأثیر گذار بر قیمت مک بوک پرو و ایر خواهد بود.

در پایان جهت خرید مک بوک دست دوم پیشنهاد می‌کنیم. که مقاله‌ی راهنمای خرید مک بوک کار کرده را از دست ندهید.

error: هشدار: محتوای محافظت شده