تهران، جردن، بلوار مینا، پلاک 9، واحد 27 | 26 29 504 0936

عیب یابی مک بوک

آموزش مک او اس | بخش ششم

سلام و عرض ادب خدمت شما همراهان گرامی مک بوک لند. در بخش های قبلی، به معرفی رابط کاربری و امکانات سیستم عامل مک پرداختیم. در این قسمت به آموزش های نگهداری و عیب یابی مک او اس خواهیم پرداخت. عیب یابی مک بوک.

پشتیبان گیری و نگهداری

سیستم عامل مک دارای امکانات امنیتی بی نظیری است، بنابراین شما برای نگهداری مک او اس نیاز به انجام کارهای زیادی ندارید. مهم ترین نکته این است که همیشه سیستم عامل خود را به روز نگه دارید. همچنین سعی کنید که همواره از اطلاعات خود یک نسخه ی پشتیبان تهیه کنید. برای تهیه نسخه ی پشتیبان از اطلاعات خود می توانید از این آموزش استفاده نمایید. عیب یابی مک بوک.

به روز رسانی های مک

به روز رسانی مک او اس از طریق App Store انجام می شود. برای دریافت تمام به روز رسانی ها مانند به روز رسانی های امنیتی، فریمور Firmware و نیز نسخه های جدیدی که برای نرم افزارها ارائه می شود فقط باید App Store را باز نمایید و به زبانه ی Updates بروید.

عیب یابی مک بوکعیب یابی مک بوک.

حتی اپلیکیشن های شخص ثالث نیز در مک به روز رسانی های خود را به همین شکل دریافت می کنند. تنها در صورتی که اپلیکیشنی را با استفاده از وب و یا روش های دیگر نصب کرده باشید، باید آن را به طور دستی به روز رسانی نمایید. در ضمن اغلب اپلیکیشن ها به طور خودکار وجود به روز رسانی را به شما اطلاع داده و در صورت تأیید شما، فرآیند دانلود و به روز رسانی را به طور خودکار انجام می دهند. عیب یابی مک بوک.

نسخه ی پشتیبان از طریق Time Machine

تایم ماشین اپلیکیشن اختصاصی اپل برای پشتیبان گیری به صورت خودکار است. ما در مقاله ای دیگر روش تهیه ی نسخه ی پشتیبان را به طور کامل شرح داده ایم. برای دیدن آموزش اینجا کلیک کنید.

عیب یابی مک بوکعیب یابی مک بوک.

نگهداری از سیستم عامل مک

در سیستم عامل مک تنها یک سری از مراقبت های اساسی وجود دارند که شما باید آن ها را به طور منظم انجام دهید تا مک شما به همان خوبی روز اول کار خود را ادامه دهد، وگرنه نیازی به مراقبت دائمی نیست. از مهمترین و مشخص ترین مواردی که می توان اشاره کرد این نکته است که باید همیشه مقداری فضای خالی در سیستم خود داشته باشید. عیب یابی مک بوک.

سیستم عامل مک و اپلیکیشن ها برای دریافت به روز رسانی ها، نیاز به مقداری فضای خالی دارند. در صورت نبود این فضا، آن ها نمی توانند خود را به روز رسانی کنند. پس سعی کنید که در صورت امکان همیشه فضایی در حدود ۱۰ گیگابایت را در مک خالی نگهدارید. عیب یابی مک.

برای دیدن این که چه فایل هایی بیش ترین فضا را اشغال کرده اند و یا جز چه دسته ای هستند (فیلم و عکس، موسیقی، اپلیکیشن و…) می توانید از طریق منوی Applications به قسمت Utilities بروید و گزینه ی Storage Management را انتخاب نمایید. در صورت نداشتن فضای خالی کافی، می توانید از Store in iCloud استفاده نمایید که به شما این اجازه می دهد فایل های خود را در iCloud بارگذاری نموده و هر وقت که نیاز داشتید، آن ها به صورت خودکار دریافت نمایید.

عیب یابی مک بوکعیب یابی مک بوک.

نکته ای که اغلب کاربران نمی دانند این است که وقتی شما فایلی را پاک می کنید، در واقع این فایل از روی هارد درایو شما به طور کامل حذف نمی شود بلکه وارد فضای Trash می شود که از آن جا قابل بازیابی است. اما همواره بخشی از فضای شما توسط همین فایل های Trash اشغال می شوند. آن ها را می توانید به طور دستی پاک کنید و یا اینکه گزینه ی Empty Trash Automatically را فعال نمایید تا پس از گذشت ۳۰ روز به طور دائم حذف شوند. عیب یابی مک بوک.

همچنین می توانید از گزینه ی Review Files استفاده کنید برای نمایش لیستی. از بزرگترین فایل ها و نیز فایل هایی که کمتر مورد استفاده قرار گرفته اند. این جا می توانید هر فایلی. را که خواستید پاک و فضای ذخیره سازی خود را مدیریت نمایید. همچنین از دیگر مواردی که می توانند به آزادسازی فضای ذخیره سازی شما کمک کنند، حذف حافظه ی کش اینترنت و سایر بخش های مک است. عیب یابی مک بوک.

به روز رسانی های منظم مک او اس

اپل هر ساله نسخه ی جدید و رایگان مک او اس را در پاییز عرضه می کند. در صورتی که مک شما با نسخه ی جدید مک او اس سازگار بوده و پشتیبانی کند، می توانید آن را از App Store دریافت نمایید. برای بررسی این مسئله که هر کدام از دستگاه های مک تا کدام سیستم عامل را پشتیبانی می کنند، می توانید از این مقاله استفاده کنید.

عیب یابی مک بوکعیب یابی مک.

به روز رسانی های سالانه، از به روز رسانی های مداوم اپل متفاوت هستند. این به روز رسانی های. سالانه یک نسخه ی کاملاً جدید از مک او اس را عرضه می کنند که با نامی جدید و تصاویری جدید و متفاوت. از نسخه ی قبلی ارائه می شوند. همچنین در این به روز رسانی های سالانه، تکنولوژی و ویژگی های. جدیدی اضافه می شود که در کنار آن، اپلیکیشن های اصلی و هسته ای. مک مانند مرورگر سافاری، Photos، Notes و… هم به روز رسانی می شوند. عیب یابی مک بوک.

عیب یابی مک بوک

عیب یابی مشکلات مک او اس

امنیت سیستم عامل مک به دلیل اختصاصی بودن بیش از سیستم عامل ویندوز است اما در هر صورت. مک او اس هم از مشکلات مصون نیست و با گذر زمان بالاخره مشکلاتی پیدا می کند.. مهم ترین مسأله این است که بدانید به منظور پیشگیری از این مشکلات چه باید کنید تا در هنگام وقوع. مشکل بتوانید آن را بر طرف کنید.. در زیر به برخی از این مشکلات و روش پیدا کردن آن ها اشاره می کنیم: عیب یابی مک بوک.

مشکلات حالات بوت

می توانید با استفاده از کلیدهای میانبر در هنگام روشن شدن مک، وارد حالت خاصی از بوت و راه اندازی سیستم عامل شوید... از این حالات می توانید در رفع مشکلات مک، نصب سیستم عامل های دیگر و حتی شناسایی مشکلات سخت افزاری استفاده نمایید.

عیب یابی مک بوکعیب یابی مک بوک.

برخی از حالات پرکاردبرد بوت به شرح زیر هستند. در نظر داشته باشید که برای ورود به این حالت ها،. ابتدا مک خود را خاموش کرده، دکمه ی پاور آن را زده و. پس از آن فوراً کلیدهای مربوط را فشار دهید:

عیب یابی مک

خطایابی سخت افزار: با نگه داشتن کلید D وارد حالت خطایابی سخت افزاری می شوید. در این حالت می توانید. از ابزار آنلاینی که اپل برای آزمایش مک و پیدا کردن مشکلات آن قرار داده، استفاده کنید.

درایوهای قابل بوت: با نگه داشتن کلید Option یک لیست از تمام درایو های قابل بوت (Bootable) نمایش. داده می شود که از این طریق می توانید از اجرای خودکار مک او اس پیشگیری نمایید.

حالت امن (Safe Mode): با نگه داشتن کلید Shift وارد حالت Safe mode می شوید. می توانید. از این حالت برای رفع مشکلاتی استفاده کنید که مانع اجرای مک می شوند.

حالت ریکاوری (Recovery Mode): با نگه داشتن کلیدهای Cmd + R به حالت ریکاوری خواهید رفت. از این حالت می توانید. برای برطرف کردن مشکلات مربوط به درایو و یا نصب مجدد مک او اس استفاده نمایید. عیب یابی مک بوک.

البته حالت های بوت و کلیدهای میانبر مک بسیار بیش تر از این مواردی هستند که در بالا اشاره شد. برای دیدن آموزش جامع کلیدهای میانبر مک می توانید از این مقاله استفاده نمایید.

PRAM و SMC

بسیاری از مشکلات مک را می توانید تنها با ریست کردن PRAM و SMC حل کنید. این دو قسمت نقشی. مهم در اجرای روان مک داشته و کارهایی مانند مدیریت تاریخ و زمان و نیز کنترل عناصر فیزیکی. مک مانند فن و چراغ های ال ای دی را بر عهده دارند. از انواع مشکلاتی که در این بخش ها به وجود می آید می توان به عدم موفقیت. در پیدا کردن پارتیشن بوت، کار نکردن صدای مک، تغییر رزولوشن تصویر یا خاموش. شدن آهسته.، رفتار عجیب کیبورد یا ماوس اشاره کرد که با ریست PRAM بر طرف خواهند شد.

عیب یابی مک بوکعیب یابی مک.

مشکلات دیگری مانند رفتار غیر عادی در فن یا چراغ های ال ای دی یا چراغ پاور بر روی شارژر،. روشن نشدن مک بوک با باز کردن درِ آن، مشکلات در وای فای یا. کند کار کردن رایانه هم ممکن است با ریست SMC برطرف شوند.

روش ریست بخش های یادشده بسته به نوع مدل مک ممکن است متفاوت باشند. برای آموزش ریست PRAM و SMC می توانید از این آموزش استفاده نمایید. عیب یابی مک بوک.

عیب یابی و رفع مشکلات

دو راه برای عیب یابی مک وجود دارد:

سرویس خطایاب اپل: اگر از این راه برای عیب یابی دستگاه خود استفاده نمایید،. اطلاعات بسیار محدودی راجع به مشکلات در اختیارتان قرار می گیرد. با استفاده از این راه احتمالاً بتوانید بخشی را که ایراد دارد. پیدا کنید، اما اطلاعات کافی برای مشکل دقیق روش رفع ایراد آن در اختیار شما قرار نخواهد گرفت.

عیب یابی مک بوکعیب یابی مک.

استفاده از Apple Diagnostics: توسط حالت بوت به دست می آید که در بالا توضیح داده شد.

همچنین برای رفع مشکلات اپل می توانید آن را به مجموعه ی مک بوک لند بسپارید. در این مجموعه، عیب یابی دستگاه شما توسط تکنسین های باتجربه و متخصص به صورت رایگان انجام شده و در صورت تمایل، انجام تعمیرات در حضور خود شما صورت می پذیرد. برای استفاده از سرویس تعمیرات مک می توانید از این لینک استفاده نمایید. عیب یابی مک بوک.

همراهان عزیز، آخرین قسمت آموزش سیستم عامل مک (macOS) هم به پایان رسید.. می توانید از لینک های زیر برای دسترسی به دیگر قسمت های این آموزش استفاده نمایید: عیب یابی مک بوک.

آموزش مقدماتی و جامع سیستم عامل مک: قسمت اول

آموزش مقدماتی و جامع سیستم عامل مک: قسمت دوم

آموزش مقدماتی و جامع سیستم عامل مک: قسمت سوم

آموزش مقدماتی و جامع سیستم عامل مک: قسمت چهارم

آموزش مقدماتی و جامع سیستم عامل مک: قسمت پنجم

عیب یابی مک بوک.

0 0 رأی ها
رأی دهی به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها
error: هشدار: محتوای محافظت شده